mmjviceroy 
Member since Oct 11, 2012

Latest Review

Re: “Ute Valley Park

So you park your car, then you walk across the field and then you can walk up to the top of the razorback ridge. Once there you get a great view of the mountains to the west but watch out, it feels like a cliff.

Posted by mmjviceroy on 10/11/2012 at 10:51 AM

Recent Comments

Re: “CannaBiz: DA changes course

Unlike Colorado Massachusetts law requires that dispensaries operate as non-profits.

Posted by mmjviceroy on 12/02/2012 at 4:29 PM

Re: “CannaBiz: Is the Wal-Mart of weed near?

Licensing adds only about a thousand dollars per month, nutrients a few hundred dollars more.

Not only do I "think" people are 'doing it' but I "know" people who are producing for less than $500 per pound today in commercial production facilities. This is why the large producers are able to continue dropping the price and, ironically, it's the main reason any of the single mom-and-pop stores are still in business at all. Here in Co Springs there are two dispensaries that already sell at $20 per 1/8th.

"Seriously, if marijuana could be grown and sold for $2.97 an 1/8th, don't you think somebody would already be doing that?"

Just because you are not aware of actual production costs you assume nobody else is, this is not logic. You've demonstrated the math yourself, why do you still question it?

4 likes, 1 dislike
Posted by mmjviceroy on 11/04/2012 at 10:09 PM

Re: “CannaBiz: Is the Wal-Mart of weed near?

Dear "Are you kidding me ?"

Clearly you are the one who needs a math refresher. You first tried to come up with numbers that wouldn't work and in the process you successfully demonstrated that even an idiot like you could produce 113 pounds in this site for as little as $297 per pound, close to what I estimated. Great job proving my point with your insane numbers:

Your estimate:
rent: 5000
electric: 12240 ($0.10 x 340 x 12 x 30)
labor: 10300 ($12/hr x 40 hrs x 5 people)
cooling: 6000 (some magical number you came up with)
============
total $33,540
divided by 113 pounds
============
$297/pound or $2.31 per eighth.

Thanks again for proving my point.

Yes, it will take a ton of money but nobody said it would not. If you can build my garden for less than $50/sq ft I'll hire you. That's $500,000 in build-out alone. (Figured I'd help you since the math thing seems beyond your grasp).

Further, you should know, there are MUCH MUCH bigger gardens in Colorado than 10,000 sq ft already operating. There is one company alone who controls almost 5 acres of indoor grow space, and they are driving the price down in their several retail store fronts.

Now tell me again why the price per eighth is still above $25 in most stores. Don't waste your time because it won't be for long, I can promise you that.

And shame on you for not actually bothering to do actual calculations before attacking someone with an actual business and an actual business plan. Go crawl back under your bridge, troll.

5 likes, 4 dislikes
Posted by mmjviceroy on 11/04/2012 at 10:57 AM

Re: “CannaBiz: Is the Wal-Mart of weed near?

"$3 an 1/8th? with 10,000 square feet of retail space, $30,000 in licensing fees?"

The article states very clearly that the cost to grow is only $400 to $700 per pound which equates to $3.12 to $5.47 per 1/8th.

In a 10,000 foot space you could run 340 lights easily producing 113 pounds plus per month (and much more). The rent should cost less than $5000. Five full time employees at $15/hr would run another $12,900 per month. Electricity might run $7000. Licensing only runs about $12k not $30k so that's:

$5000+$12,900+$7000+$1000 = $25,900 in expenses per month

$25,900 / 113 pounds = $229 per pound or $1.79 per eighth.

Prove the math wrong, please.

9 likes, 2 dislikes
Posted by mmjviceroy on 10/11/2012 at 10:10 AM

Saved Events

  • Nada.
Find events »

Saved Stories

  • Nope.
Find stories »

Custom Lists

  • Zip.
 

All content © Copyright 2016, The Colorado Springs Independent   |   Website powered by Foundation