Favorite

Playing around 

Venue Directory

Adam's Mountain Café, 934 Manitou Ave., #102, Manitou Springs, 685-1430

Ancient Mariner, 962 Manitou Ave., Manitou Springs, 685-5503

Back East Bar & Grill, 9475 Briar Village Point, 264-6161

Black Forest Community Center, 12530 Black Forest Road, 528-6119

Black Sheep, 2106 E. Platte Ave., 227-7625

Coffee Exchange, 526 S. Tejon St., 635-0277

Copperhead Road, 3330 N. Academy Blvd., 596-9151

Cowboys, 25 N. Tejon St., 596-1212

Crystola Roadhouse, 20918 U.S. Hwy. 24, Woodland Park, 687-7879

Cucuru Gallery Café, 2332 W. Colorado Ave., 520-9900

Dale Street Café, 115 E. Dale St., 578-9898

Dragon's Lair, 430 S. Circle Drive, 473-3900

Drake Hill Bar & Grill, 3840 N. Nevada Ave., 633-0103

Dublin House, 1850 Dominion Way, 265-8820

Dutch Mill Tavern, 503 W. Colorado Ave., 471-3370

Front Range Barbeque, 2330 W. Colorado Ave., 632-2596

Fujiyama, 22 S. Tejon St., Suite A, 630-1167

Holy Cow Pub & Grill, 5885 Stetson Hills Blvd., 465-1704

Jack Quinn Irish Alehouse & Pub, 21 S. Tejon St., 385-0766

Kasey's Bar & Grill, 1919 E. Boulder St., 635-8128

Margarita at PineCreek, 7350 Pine Creek Road, 598-8667

Meadow Muffins, 2432 W. Colorado Ave., 633-0583

Mill Hill Saloon, 1668 S. 21st St., 632-6932

Motif, 2432 Cucharras St., 635-5635

Nawlins BarBQ and Seafood, 3317 Cinema Point Drive, 571-9777

Pale Horse Bar and Lounge, 204 N. Union Blvd., 465-2005

Park East Restaurant, 720 Goodnight Ave., Pueblo, 719/565-6655

Penrose Room at The Broadmoor, 1 Lake Ave., 577-5773

Pikes Peak Brewing Co., 1756 Lake Woodmoor Drive, 208-4098

Rasta King Sea Food Bar & Grill, 675 S. Circle Drive, 344-4447

Red Martini, 25 N. Tejon St., 634-3522

Rico's Café and Wine Bar, 322½ N. Tejon St., 578-5549

Ritz Grill, 15 S. Tejon St., 635-8484

Shovelhead Saloon, 4130 Highway 85/87, 392-2665

Silver Tongue Devil Saloon, 10530 Ute Pass Ave., Green Mountain Falls, 684-2555

Sonterra Innovative Southwest Grill, 28B S. Tejon St., 471-9222

SouthSide Johnny's, 528 S. Tejon St., 444-8487

Speedtrap, 84 State Hwy. 105, Palmer Lake, 488-2007

Stargazers Theatre and Event Center, 10 S. Parkside Drive, 476-2200

Steaksmith, 3802 Maizeland Road, 596-9300

Studebaker's, 1840 N. Academy Blvd., 637-8412

Subterranean Nightclub, 128½ E. Kiowa St., 578-7771

Sunbird, 230 Point of the Pines Drive, 598-8990

Sunshine Studios, 3970 Clearview Frontage Road, 392-8921

Tavern at The Broadmoor, 1 Lake Ave., 577-5772

Tequila Tavern, 525 Juanita St., 578-9084

Thirsty Parrot, 32 S. Tejon St., 884-1094

Thirsty's Tavern, 2028 Sheldon Ave., 444-8515

Thunder & Buttons II, 2415 W. Colorado Ave., 447-9888

Tony's Bar, 311 N. Tejon St., 228-6566

Townhouse Lounge, 907 Manitou Ave., Manitou Springs, 685-1085

Triple Nickel Tavern, 26 S. Wahsatch Ave., 477-9555

Twisted Knickers Pub, 2405 E. Pikes Peak Ave., 633-1400

Underground, 110 N. Nevada Ave., 578-7771

Union Station, 2419 N. Union Blvd., 227-7168

V Bar, 19 E. Kiowa St., 471-8622

Wooglin's Deli & Café, 823 N. Tejon St., 578-9443

Zodiac, 230 Pueblo Ave., 632-5059


LIVE MUSIC: WEDNESDAY, APRIL 11, THROUGH TUESDAY, APRIL 17


Wednesday 04/11

Dale Street, Cold Fever (jazz), 6 p.m.

Dragon's Lair, Open Mic Night (acoustic), 8 p.m.

Front Range, Acoustic Mining Company (bluegrass), 7:30 p.m.

Jack Quinn's, DJ Brandon Lee (hip-hop), 8 p.m.

Margarita at PineCreek, Bob Tudor (jazz), 7 p.m.

Meadow Muffins, Open Mic (acoustic), 8 p.m. to midnight.

Pale Horse, Open Mic Jam hosted by Rhonda Lee & the Renegades (acoustic), 8 p.m. to midnight.

Park East, The Martini Shot Unplugged (acoustic), 7-10 p.m.

Penrose Room, Penrose Room Trio, with Lila Mori (jazz), 6:30-10:30 p.m.

Rico's, MoonHoney (indie), 7:30-10 p.m.

SouthSide Johnny's, Blues Jamm, with 99% (blues), 7 p.m.

Speedtrap, Open Mic (acoustic), 7:30 p.m.

Thirsty Parrot, Colorado Springs Big Jazz Band (jazz), 6-8 p.m.

Twisted Knickers Pub, Bluegrass Jam with Banjo Bill (bluegrass), 7 p.m.

Zodiac, '80s Dance Nite, hosted by DJ Monster Mike (dance), 9 p.m.

Thursday 04/12

Adam's, Jim Enquist (acoustic), 6:30 p.m.

Ancient Mariner, Open Mic with Caleb and James (acoustic), 9 p.m.

Back East, Dueling Pianos (acoustic), 8 p.m.

Benny's, Open Jam/Mic with The Jerry Roskin Band, 8 p.m. to midnight.

Black Sheep, Texas in July, Like Moths to Flames, The Air I Breathe (rock/pop), 6 p.m., $12.

Cowboys, Tracy Lawrence (country), 9 p.m., $16-$20.

Cucuru, Acoustic Jam Open Mic (acoustic), 7 p.m.

Holy Cow, Jay-Koh (rock/pop), 8 p.m.

Jack Quinn's, Brian Clancy (world), 7:30 p.m.

Margarita at PineCreek, Tom Stringer (acoustic), 6:30 p.m.

Meadow Muffins, Open Mic (acoustic), 8 p.m. to midnight.

Mill Hill, Three of a Kind (rock/pop), 7 p.m.

Motif, Vivian Gale, Doug Zinn (jazz), 7:15 p.m.

Pale Horse, Ladies Night, feat. DJ Fade (dance), 9 p.m. to 2 a.m.

Park East, Sarah Wood & Theo DeCenzo (acoustic), 7-10 p.m.

Penrose Room, Penrose Room Trio, with Lila Mori (jazz), 6:30-10:30 p.m.

Rasta King, DJ Ron Perry (jazz), 9:30 p.m. to 2 a.m., $5.

Rico's, Susan Rissman, John Wise and Tim Zahn (jazz), 7-9:30 p.m.

Ritz, Thursday Dance Parties with DJ NateStarr (dance), 9:30 p.m. to 1:30 a.m.

SouthSide Johnny's, Jeremy Vasquez (blues), 9 p.m.

Tavern at The Broadmoor, Tavern Orchestra, with Lewis Mock (rock/pop), 8:30 p.m.

Thirsty Parrot, DJ Manyical (dance), 9 p.m.

Tony's, Get Awesome Thursdays, with DJ Wesley Wayne (dance), 9 p.m. to 1:30 a.m.

Triple Nickel, Stereofidelics, Burn the Maps (indie), 9 p.m.

Union Station, Bone Thugs-N-Harmony (hip-hop), 7 p.m.

Friday 04/13

Adam's, Jim Enquist (acoustic), 9 a.m.

Ancient Mariner, Get Along, with the Hopeful Heroines (indie), 9 p.m. to midnight.

Black Forest Community Center, Steam (acoustic), 7 p.m., $4-$7.

Black Sheep, Soulfly, Incite, Lody King, Malakai (metal), 7 p.m., $20.

Coffee Exchange, Roma Ransom (world), 6:30 p.m.

Crystola, Stingray Jones (blues), 8 p.m.

Cucuru, Rocky Gene Wallace Unplugged (blues), 7 p.m., $10.

Dale Street, Johnny Angel (jazz), 6 p.m.

Dublin House, D Day Invasion (blues), 9 p.m.

Fujiyama, Mistura Bela (world), 7-9 p.m.

Jack Quinn's, DJ Rob (hip-hop),9:30 p.m.

Kasey's, Friday Nights with DJ Panther (R&B), 9 p.m. to 2 a.m.

Margarita at PineCreek, The Mitguards (folk), 6:30 p.m.

Meadow Muffins, Funky Rollercoaster Band (rock/pop), 9 p.m. to 1 a.m.

Mill Hill, Atomic Fireballs (rock/pop), 8 p.m.

Motif, Steve Langemo, Scott Webring, Greg Cannava (jazz), 7:45 p.m.

Penrose Room, Penrose Room Trio, with Lila Mori (jazz), 6:30-10:30 p.m.

Red Martini, Dave Migliaccio (jazz), 8:30 p.m.

Rico's, The Storys (folk), 7:30-10 p.m.

Silver Tongue Devil, Nigel Bird Trio (rock/pop).

Sonterra, John Stone (acoustic), 7-9 p.m.

SouthSide Johnny's, Less Than Zero (rock/pop), 9:30 p.m.

Steaksmith, Rawbert (rock/pop), 6:30 p.m.

Studebaker's, 6035 (rock/pop), 9 p.m. to 1 a.m.

Sunbird, Double McGuffin Quartet (jazz), 5-9 p.m.

Sunshine Studios, As the World Fades Away, Scarlet Canary, Render Unto Caesar (rock/pop), 6:30 p.m., $7.

Tavern at The Broadmoor, Tavern Orchestra, with Lewis Mock (rock/pop), 8:30 p.m.

Thirsty Parrot, Cirque Du DeeJay (dance), 9 p.m.

Thunder & Buttons II, Ghost Radio (rock/pop), 9 p.m. to 1 a.m.

Townhouse, The Lethal Lisa McCall Band (blues), 9 p.m.

Triple Nickel, The Asbestos Tampons, Sonic Vomit, 3BA (rock/pop), 9 p.m., $2.

Union Station, Brass Knuckles Presents (hip-hop), 7 p.m.

V Bar, DJ Gravity (dance), 9 p.m.

Wooglin's, Second Friday at Wooglins (acoustic), 7-9 p.m.

Zodiac, Bleached in Black, Mostly Don'ts, Arach Attack, Prophet Motive (rock/pop), 9 p.m., $5.

Saturday 04/14

Ancient Mariner, Dirty Bourbon River Show (blues), 9 p.m. tomidnight.

Black Sheep, Mustard Plug, Left Alone, Disguise the Spy (rock/pop), 7:30 p.m., $12-$15.

Coffee Exchange, Kenny Johnston (acoustic), 7 p.m.

Copperhead Road, 6035 (rock/pop), 9:30 p.m.

Crystola, Suga' Bear & the Show Time Band (rock/pop), 8 p.m. to midnight.

Cucuru, Barbara Ernst (world), 7-10 p.m.

Dale Street, Johnny Angel (jazz), 6 p.m.

Drake Hill, GraceLand (rock/pop), 7 p.m.

Dublin House, D Day Invasion (blues), 9 p.m.

Dutch Mill, All Ages Open Mic Night (acoustic), 8-11 p.m.

Fujiyama, DJ Ron Perry (jazz), 6-9 p.m.

Jack Quinn's, Sherman Woods (world), 8 p.m.

Meadow Muffins, The Mighty Yates Brothers (hip-hop), 9 p.m. to 1 a.m.

Mill Hill, Atomic Fireballs (rock/pop), 8 p.m.

Motif, Brad Eastin, John Flores, Randy Bowen (jazz), 7:45 p.m.

Nawlins, Rick Stahl (acoustic), 8-11 p.m.

Penrose Room, Penrose Room Trio, with Lila Mori (jazz), 6:30-10:30 p.m.

Pikes Peak Brewing, Deuce (rock/pop), 7 p.m.

Rico's, Bill Snyder and Jim Adam (blues), 7:30-10 p.m.

Ritz, DJ Prominent (dance), 9:30 p.m.

Sonterra, John Stone (acoustic), 7-9 p.m.

SouthSide Johnny's, Less Than Zero (rock/pop), 9:30 p.m.

Steaksmith, The Other Band (rock/pop), 6:30-8:30 p.m.

Studebaker's, Random Numbers (rock/pop), 9 p.m. to 1 a.m.

Subterranean, Sinistarr, SickorWell (dance), 8 p.m. to 2 a.m., $10.

Sunshine Studios, Wayland, December Downfall, Casing Someday (rock/pop), 6:30 p.m., $7 for men.

Tavern at The Broadmoor, Tavern Orchestra, with Lewis Mock (rock/pop), 8:30 p.m.

Thirsty Parrot, Video DVDJ G-Funk (rock/pop), 9:30 p.m.

Townhouse, Latigo (country), 9 p.m.

Triple Nickel, Goldenboy, Jen Thomas, Jacobs Mistress (indie), 9 p.m.

V Bar, DJ Gravity (dance), 9 p.m.

Zodiac, Axiom Trio, Spring the Well (rock/pop), 9 p.m., $5.

Sunday 04/15

Black Sheep, Eve 6, The Audition (rock/pop), 7 p.m., $16-$18.

Jack Quinn's, Traditional Irish Session (world), 3-6 p.m.

Motif, Lila Mori, Sam Pannunzio, the Flores Brothers (jazz), 6 p.m., $10.

Nawlins, Mike Nelson, with Randy Bowen (blues), 6-9 p.m.

Stargazers, Thin Air Jazz (jazz), 6 p.m., $4-$8.

Sunshine Studios, This Romantic Tragedy, Mureau, Design the Skyline, Hero in Error (rock/pop), 4:30 p.m., $10.

Tavern at The Broadmoor, Tavern Orchestra, with Lewis Mock (rock/pop), 8:30 p.m.

Tequila Tavern, DJ Port (dance), 6 p.m. to 1 a.m.

Tony's, SundayFunday with NateStarr (dance), 9:30 p.m.

Underground, Black Sundays (dance), 10 p.m.

Zodiac, We Are Not a Glum Lot, The Flumps, Michael Jordan (rock/pop), 9 p.m., $5.

Monday 04/16

Crystola, Rosalie and Mike (rock/pop), 5-8 p.m.

Shovelhead, Blues Jam with the West Side Rhythm Kings (blues), 7-10:30 p.m.

Silver Tongue Devil, Andy Frasco and the UN (blues), 8 p.m.

Zodiac, Open Mic hosted by Andrea Stone, 9 p.m.

Tuesday 04/17

Adam's, Wayne Hammerstadt (acoustic), 6:30 p.m.

Ancient Mariner, Robby Red Locks (folk), 7 p.m.

Crystola, Mike Nelson (blues), 6 p.m.

Meadow Muffins, Open Mic (acoustic), 8 p.m. to midnight.

Thirsty's, Jam Night (acoustic), 8 p.m. to midnight.

Townhouse, Open Mic (acoustic), 9 p.m.

Union Station, NSN, Pot Luck, MARS (hip-hop), 8 p.m.

Zodiac, Goth Nite hosted by DJ Johnny Coffin (rock/pop), 9 p.m.

  • Who's playing where, and when, at area venues this week.

Comments

Subscribe to this thread:

Add a comment

Latest in Playing Around Listings

Popular Events

Most Commented On

Top Viewed Stories

All content © Copyright 2014, The Colorado Springs Independent   |   Website powered by Foundation