Favorite

Playing around 

Adam's Mountain Café, 934 Manitou Ave., #102, Manitou Springs, 685-1430

Ancient Mariner, 962 Manitou Ave., Manitou Springs, 685-5503

Back East Bar & Grill, 9475 Briar Village Point, 264-6161

Benny's Restaurant & Lounge, 517 W. Colorado Ave., 634-9309

Black Forest Community Center, 12530 Black Forest Road, 528-6119

Black Sheep, 2106 E. Platte Ave., 227-7625

Buck's Mountain Saloon & Grill, 116 W. Midland Ave., Woodland Park, 686-1212

Cleats Sports Bar & Grill, 6624 Delmonico Drive, 548-8267

Coffee Exchange, 526 S. Tejon St., 635-0277

Crystola Roadhouse, 20918 U.S. Hwy. 24, Woodland Park, 687-7879

Cucuru Gallery Café, 2332 W. Colorado Ave., 520-9900

Dale Street Café, 115 E. Dale St., 578-9898

Dragon's Lair, 430 S. Circle Drive, 473-3900

Dutch Mill Tavern, 503 W. Colorado Ave., 471-3370

Frankie's Bar & Grill, 945 N. Powers Blvd., 574-4881

Frankie's Too, 7376 McLaughlin Road, Falcon, 495-8707

Front Range Barbeque, 2330 W. Colorado Ave., 632-2596

Fujiyama, 22 S. Tejon St., Suite A, 630-1167

Holy Cow Pub & Grill, 5885 Stetson Hills Blvd., 465-1704

Jack Quinn Irish Alehouse & Pub, 21 S. Tejon St., 385-0766

Johnny's Navajo Hogan, 2817 N. Nevada Ave., 344-9593

Kasey's Bar & Grill, 1919 E. Boulder St., 635-8128

Margarita at PineCreek, 7350 Pine Creek Road, 598-8667

Marika's Coffeehouse, 739 Manitou Ave., Manitou Springs, 685-4438

Meadow Muffins, 2432 W. Colorado Ave., 633-0583

Mill Hill Saloon, 1668 S. 21st St., 632-6932

Motif, 2432 Cucharras St., 635-5635

Pale Horse Bar and Lounge, 204 N. Union Blvd., 465-2005

Park East Restaurant, 720 Goodnight Ave., Pueblo, 719/565-6655

Penrose Room at The Broadmoor, 1 Lake Ave., 577-5773

Pikes Peak Brewing Co., 1756 Lake Woodmoor Drive, 208-4098

Rasta King Sea Food Bar & Grill, 675 S. Circle Drive, 344-4447

Red Martini, 25 N. Tejon St., 634-3522

Rico's Café and Wine Bar, 322½ N. Tejon St., 578-5549

Ritz Grill, 15 S. Tejon St., 635-8484

Shovelhead Saloon, 4130 Highway 85/87, 392-2665

Silver Tongue Devil Saloon, 10530 Ute Pass Ave., Green Mountain Falls, 684-2555

Sky Box Lounge, 2102 E. Bijou St., 634-4815

SoDo Night Club, 527 S. Tejon St., 314-0420

Sonterra Innovative Southwest Grill, 28B S. Tejon St., 471-9222

SouthSide Johnny's, 528 S. Tejon St., 444-8487

Speedtrap, 84 State Hwy. 105, Palmer Lake, 488-2007

Stargazers Theatre and Event Center, 10 S. Parkside Drive, 476-2200

Steaksmith, 3802 Maizeland Road, 596-9300

Sunbird, 230 Point of the Pines Drive, 598-8990

Sunshine Studios, 3970 Clearview Frontage Road, 392-8921

Tavern at The Broadmoor, 1 Lake Ave., 577-5772

Tequila Tavern, 525 Juanita St., 578-9084

Thirsty Parrot, 32 S. Tejon St., 884-1094

Thirsty's Tavern, 2028 Sheldon Ave., 444-8515

Thunder & Buttons II, 2415 W. Colorado Ave., 447-9888

Tony's Bar, 311 N. Tejon St., 228-6566

Townhouse Lounge, 907 Manitou Ave., Manitou Springs, 685-1085

Triple Nickel Tavern, 26 S. Wahsatch Ave., 477-9555

Twisted Knickers Pub, 2405 E. Pikes Peak Ave., 633-1400

Underground, 110 N. Nevada Ave., 578-7771


LIVE MUSIC: THURSDAY, MAY 9, THROUGH WEDNESDAY, MAY 15


Wednesday 05/09

Dale Street, Cold Fever (jazz), 6 p.m.

Dragon's Lair, Open Mic Night (acoustic), 8 p.m.

Front Range, Chimney Choir (folk), 7:30-10 p.m.

Jack Quinn's, DJ Brandon Lee (hip-hop), 8 p.m.

Margarita at PineCreek, Bob Tudor (jazz), 7 p.m.

Pale Horse, Open Mic Jam hosted by Rhonda Lee & the Renegades (acoustic), 8 p.m. to midnight.

Park East, The Martini Shot Unplugged (acoustic), 7-10 p.m.

Penrose Room, Penrose Room Trio, with Lila Mori (jazz), 6:30-10:30 p.m.

SoDo, Casa Del Soul DJs Ty, Tekk and Fox (hip-hop), 9 p.m.

SouthSide Johnny's, Blues Jamm, with 99% (blues), 7 p.m.

Speedtrap, Open Mic (acoustic), 7:30 p.m.

Stargazers, Open Mic Night with Lobo and Sheryl Loggins (acoustic), 7 p.m., $5 for audience, free for participating musicians.

Thirsty Parrot, Colorado Springs Big Jazz Band (jazz), 6-8 p.m.

Twisted Knickers, Bluegrass Jam with Banjo Bill (bluegrass), 7 p.m.

Zodiac, '80s Dance Nite, hosted by DJ Monster Mike (dance), 9 p.m.

Thursday 05/10

Adam's, Eric Earley (acoustic), 6:30-8:30 p.m.

Ancient Mariner, Open Mic with Caleb and James (acoustic), 9 p.m.

Back East, Dueling Pianos (acoustic), 8 p.m.

Benny's, Open Jam/Mic with The Jerry Roskin Band, 8 p.m. to midnight.

Black Sheep, Hurt, Aesthetic Delirium, Red Tide Rising (rock/pop), 7 p.m., $15.

Cucuru, Acoustic Jam Open Mic (acoustic), 7 p.m.

Holy Cow, Jay-Koh (rock/pop), 8 p.m.

Jack Quinn's, Brian Clancy (world), 7:30 p.m.

Meadow Muffins, DJ Mellow Dee (hip-hop), 9 p.m. to 1 a.m.

Mill Hill, Three of a Kind (rock/pop), 7 p.m.

Motif, Rico Southee, Andrew Burtschi, Dennis Bueno (jazz), 7:15-10:15 p.m., $10 minimum.

Pale Horse, Ladies Night, feat. DJ Fade (dance), 9 p.m. to 2 a.m.

Park East, Sarah Wood & Theo DeCenzo (acoustic), 7-10 p.m.

Penrose Room, Penrose Room Trio, with Lila Mori (jazz), 6:30-10:30 p.m.

Rasta King, Robby Red Locks & the Reggae Time Machine (world), 7 p.m.

Rico's, Susan Rissman, John Wise and Tim Zahn (jazz), 7-9:30 p.m.

Ritz, Thursday Dance Parties with DJ NateStarr (dance), 9:30 p.m. to 1:30 a.m.

SouthSide Johnny's, The Fright (rock/pop), 9 p.m.

Tavern at The Broadmoor, Tavern Orchestra, with Lewis Mock (rock/pop), 8:30 p.m.

Thirsty Parrot, DJ Manyical (dance), 9 p.m.

Tony's, Get Awesome Thursdays, with DJ Wesley Wayne (dance), 9 p.m. to 1:30 a.m.

Triple Nickel, Knockout, Disguise the Spy, Pissjar (rock/pop), 9 p.m., $12.

Union Station, Axiom Trio, The Argyle Gangsters, The Third Rail (rock/pop), 8 p.m.

Friday 05/11

Adam's, Eric Earley (acoustic), 9-11 a.m.

Ancient Mariner, Buster Blue (Americana), 9 p.m.

Back East, Mayh3m (rock/pop), 9 p.m. to 1 a.m.

Benny's, Cari Dell Trio (blues), 9 p.m. to 1 a.m.

Black Forest Community Center, David Grier (bluegrass), 7 p.m., $4-$7.

Black Sheep, Trivium, Malakai, Vital Malice (metal), 7:30 p.m., $22-$25.

Cleats, Pet Rock (rock/pop), 9 p.m. to 1 a.m.

Coffee Exchange, Model Citisinz (acoustic), 7-9 p.m.

Crystola Roadhouse, Austin Young and No Difference (blues), 8 p.m.

Cucuru, Vivian Gale, Doug Zinn (jazz), 7:30 p.m.

Dale Street, Johnny Angel (jazz), 6 p.m.

Front Range, Mike Nelson, with Britt Ciampa (blues), 7-11 p.m.

Fujiyama, Mistura Bela (world), 7-9 p.m.

Jack Quinn's, Johnny Wise and Tim Zahn (rock/pop), 8 p.m.

Johnny's Navajo Hogan, Hideout Band (rock/pop), 9:30 p.m.

Kasey's, Friday Nights with DJ Panther (R&B), 9 p.m. to 2 a.m.

Margarita at PineCreek, Acme Bluegrass Band (bluegrass), 6:30 p.m.

Meadow Muffins, DJ Mellow Dee (hip-hop), 9 p.m. to 2 a.m.

Motif, Steve Langemo, Scott Webring, Greg Cannava (jazz), 7:45-10:45 p.m., $10 minimum.

Penrose Room, Penrose Room Trio, with Lila Mori (jazz), 6:30-10:30 p.m.

Red Martini, Dave Migliaccio (jazz), 8:30 p.m.

Silver Tongue Devil, James & the Devil (rock/pop), 8 p.m.

Sky Box Lounge, Jeff "Fitty" Smith (acoustic), 7 p.m. to midnight.

SoDo, DJ GU (hip-hop), 8 p.m.

Sonterra, John Stone (acoustic), 7-9 p.m.

SouthSide Johnny's, The Martini Shot (rock/pop), 9 p.m.

Stargazers, Tiny Barge Dance Party (rock/pop), 8 p.m., $10.

Steaksmith, The Storys (folk), 6:30-8:30 p.m.

Sunbird, Double McGuffin Quartet (jazz), 5-9 p.m.

Sunshine Studios, Life Not Our Own, Forsake It All, Telling False Time (metal), 6:30 p.m., $8.

Tavern at The Broadmoor, Tavern Orchestra, with Lewis Mock (rock/pop), 8:30 p.m.

Thirsty Parrot, Cirque Du DeeJay (dance), 9 p.m.

Thunder & Buttons II, Ghost Radio (rock/pop), 9 p.m. to 1 a.m.

Townhouse, Jay Koh (dance), 9 p.m. to 1 a.m.

Triple Nickel, Fidel Redstar, Sexy Water Spiders (hip-hop), 9 p.m., $5 donation.

Union Station, GOYA (rock/pop), 8 p.m.

V Bar, DJ Gravity (dance), 9 p.m.

Wooglins, Second Friday at Wooglins (acoustic), 7-9 p.m.

Zodiac, Roxy Suicide (rock/pop), 9 p.m., $5.

Saturday 05/12

Ancient Mariner, Chimney Choir (acoustic), 9-11 p.m.

Back East, Mayh3m (rock/pop), 9 p.m. to 1 a.m.

Black Sheep, Wheelchair Sports Camp, Bullhead*ded, Fidel Redstarr (hip-hop), 7 p.m., $8.

Buck's, Cari Dell Trio (blues), 8 p.m. to midnight.

Cleats, Pet Rock (rock/pop), 9 p.m. to 1 a.m.

Coffee Exchange, Steve Langemo Jazz Trio (jazz), 7-9:30 p.m.

Crystola Roadhouse, Chris Duarte (blues), 8 p.m., $15-$20, VIP $35-$40.

Cucuru, Tony Exum and Group (jazz), 7:30 p.m.

Dale Street, Johnny Angel (jazz), 6 p.m.

Dutch Mill, All Ages Open Mic Night (acoustic), 8-11 p.m.

Frankie's, Suga Bear & the Show Time Band (rock/pop), 8 p.m.

Frankie's Too, WestSide Rhythm Kings (R&B), 8 p.m.

Front Range, Kyle James Hauser (folk), 7:30 p.m.

Fujiyama, DJ Ron Perry (jazz), 6-9 p.m.

Jack Quinn's, JV3 (blues), 9:30 p.m.

Johnny's Navajo Hogan, Hideout Band (rock/pop), 9:30 p.m.

Meadow Muffins, DJ Mellow Dee (hip-hop), 8 p.m. to 2 a.m.

Motif, Susan Rissman and Double Down (jazz), 7:45-10:45 p.m., $10 minimum.

Penrose Room, Penrose Room Trio, with Lila Mori (jazz), 6:30-10:30 p.m.

Pikes Peak Brewing, Charlie Milo Trio (jazz), 7-10 p.m.

Rico's, Bill Snyder and Jim Adam (blues), 7:30-10 p.m.

Ritz, DJ Prominent (dance), 9:30 p.m.

Silver Tongue Devil, Robby Red Locks (acoustic), 2 p.m., Out to Dry (rock/pop), 8 p.m.

SoDo, DJ GU (hip-hop), 8 p.m.

Sonterra, John Stone (acoustic), 7-9 p.m.

SouthSide Johnny's, The Martini Shot (rock/pop), 9 p.m.

Stargazers, Dotsero (jazz), 8 p.m., $15-$20.

Steaksmith, John Standish & Mark Allen (rock/pop), 6:30-8:30 p.m.

Tavern at The Broadmoor, Tavern Orchestra, with Lewis Mock (rock/pop), 8:30 p.m.

Thirsty Parrot, Hit List (rock/pop), 9:30 p.m.

Townhouse, Latigo (country), 9 p.m. to 1 a.m.

Union Station, Some Peoples Kids (rock/pop), 8 p.m.

V Bar, DJ Gravity (dance), 9 p.m.

Sunday 05/13

Jack Quinn's, Traditional Irish Session (world), 3-6 p.m.

Motif, Mother's Day Brunch with John Wise and Tim Zahn (jazz), 10 a.m. to 1 p.m.

Silver Tongue Devil, Mike Maddux and Friends (Americana), 3 p.m.

Tavern at The Broadmoor, Tavern Orchestra, with Lewis Mock (rock/pop), 8:30 p.m.

Tequila Tavern, DJ Port (dance), 6 p.m. to 1 a.m.

Tony's, SundayFunday with NateStarr (dance), 9:30 p.m.

Underground, Black Sundays (dance), 10 p.m.

Union Station, Acoustic Night (acoustic), 8 p.m.

Monday 05/14

Crystola Roadhouse, Rosalie and Mike (rock/pop), 5-8 p.m.

Marika's, The South Path Ramblers (rock/pop), 6:30 p.m.

Meadow Muffins, Night Club Open Mic Mondays (R&B), 8 p.m. to midnight.

Shovelhead Saloon, Blues Jam with the West Side Rhythm Kings (blues), 7-10:30 p.m.

Zodiac, Open Mic hosted by Andrea Stone, 9 p.m.

Tuesday 05/15

Adam's, Wayne Hammerstadt (acoustic), 6:30-8:30 p.m.

Ancient Mariner, Robby Red Locks (acoustic), 7 p.m.

Black Sheep, Tech N9ne, Machine Gun Kelly, Krizz Kaliko (hip-hop), 7 p.m., $28-$30.

Crystola Roadhouse, Mike Nelson (blues), 6 p.m.

Thirsty's Tavern, Jam Night (acoustic), 8 p.m. to midnight.

Zodiac, Goth Nite hosted by DJ Johnny Coffin (rock/pop), 9 p.m.

  • Who's playing where, and when, at area venues this week.

Comments

Subscribe to this thread:

Add a comment

Latest in Playing Around

Popular Events

  • Arch Hooks @ Cleats Sports Bar & Grill

  • Jeremy Facknitz @ Kinfolks

  • Tinker's Damn Band @ SouthSide Johnny's

  • Mo Mungus @ Johnny's Navajo Hogan

  • Avourneen @ Jack Quinn Irish Alehouse & Pub

Recent Comments

All content © Copyright 2016, The Colorado Springs Independent   |   Website powered by Foundation