Favorite

Playing around 

Venue Directory

Adam's Mountain Café, 934 Manitou Ave., #102, Manitou Springs, 685-1430

Ancient Mariner, 962 Manitou Ave., Manitou Springs, 685-5503

Back East Bar & Grill, 9475 Briar Village Point, 264-6161

Benny's Restaurant & Lounge, 517 W. Colorado Ave., 634-9309

Black Sheep, 2106 E. Platte Ave., 227-7625

Casa Bistecca, 326 S. Union Ave., Pueblo, 719/543-1989

Cleats Sports Bar & Grill, 6624 Delmonico Drive, 548-8267

Crystola Roadhouse, 20918 U.S. Hwy. 24, Woodland Park, 687-7879

Dale Street Café, 115 E. Dale St., 578-9898

Drake Hill Bar & Grill, 3840 N. Nevada Ave., 633-0103

Dutch Mill Tavern, 503 W. Colorado Ave., 471-3370

Front Range Barbeque, 2330 W. Colorado Ave., 632-2596

Fujiyama, 22 S. Tejon St., Suite A, 630-1167

Holy Cow Pub & Grill, 5885 Stetson Hills Blvd., 465-1704

Jack Quinn Irish Alehouse & Pub, 21 S. Tejon St., 385-0766

Kasey's Bar & Grill, 1919 E. Boulder St., 635-8128

Kinfolks Mountain Shop, 950 Manitou Ave., Manitou Springs, 685-4433

Margarita at PineCreek, 7350 Pine Creek Road, 598-8667

Marika's Coffeehouse, 739 Manitou Ave., Manitou Springs, 685-4438

Meadow Muffins, 2432 W. Colorado Ave., 633-0583

Mill Hill Saloon, 1668 S. 21st St., 632-6932

Motif, 2432 Cucharras St., 635-5635

Oakley's Café & Bistro at Sundance Mountain Lodge, 1865 Woodmoor Drive, Monument, 481-6000

O'Furry's, 900 E. Fillmore St., 634-3106

Pale Horse Bar and Lounge, 204 N. Union Blvd., 465-2005

The Pantry Restaurant, 6980 Lake St., Green Mountain Falls, 684-9018

Park East Restaurant, 720 Goodnight Ave., Pueblo, 719/565-6655

Penrose Room at The Broadmoor, 1 Lake Ave., 577-5773

Pikes Peak Brewing Co., 1756 Lake Woodmoor Drive, Monument, 208-4098

Rasta King Seafood Bar and Grill, 675 S. Circle Drive, 344-4447

Red Martini, 25 N. Tejon St., 634-3522

Rico's Café and Wine Bar, 322½ N. Tejon St., 578-5549

Ritz Grill, 15 S. Tejon St., 635-8484

Rudiments Café, 5863 Palmer Park Blvd., 434-5999

Shovelhead Saloon, 4130 U.S. Hwy. 85, 392-2665

The Silver Tongue Devil Saloon, 10530 Ute Pass Ave., Green Mountain Falls, 684-2555

The Sky Box Lounge, 2102 E. Bijou St., 634-4815

Sonterra Innovative Southwest Grill, 28B S. Tejon St., 471-9222

SouthSide Johnny's, 528 S. Tejon St., 444-8487

Speedtrap, 84 State Hwy. 105, Palmer Lake, 488-2007

Stargazers Theatre and Event Center, 10 S. Parkside Drive, 476-2200

Steaksmith, 3802 Maizeland Road, 596-9300

Sunshine Studios, 3970 Clearview Frontage Road, 392-8921

Swirl Wine Bar, 717 Manitou Ave., 685-2294

Tavern at The Broadmoor, 1 Lake Ave., 577-5772

Thirsty Parrot, 32 S. Tejon St., 884-1094

Thirsty's Tavern, 2028 Sheldon Ave., 444-8515

Townhouse Lounge, 907 Manitou Ave., Manitou Springs, 685-1085

Triple Nickel Tavern, 26 S. Wahsatch Ave., 477-9555

Twisted Knickers Pub, 2405 E. Pikes Peak Ave., 633-1400

Ute Inn, 204 W. Midland Ave., Woodland Park, 687-1465

V Bar, 19 E. Kiowa St., 471-8622

Zodiac, 230 Pueblo Ave., 632-5059


LIVE MUSIC: Wednesday, July 18, through Tuesday, July 24


Wednesday 07/18

Black Sheep, The Dreaming, Sargent Avenue, Lola Black (rock/pop), 7 p.m., $9.43-$10.

Crystola Roadhouse, Reckless Kelly (Americana), 8 p.m., $10.

Dale Street Café, Cold Fever (jazz), 6 p.m.

Front Range, Grass It Up (bluegrass), 7:30 p.m.

Jack Quinn's, Ceol Ceili (world), 7 p.m.

Margarita at PineCreek, Bob Tudor (jazz), 7 p.m.

Park East, The Martini Shot Unplugged (acoustic), 7 p.m.

Penrose Room at The Broadmoor, Penrose Room Trio with Lila Mori (jazz), 6:30 p.m.

Silver Tongue Devil, Ashley Raines (Americana), 8 p.m.

SouthSide Johnny's, Blues Jamm, with 99% (blues), 7 p.m.

Speedtrap, Open Mic (acoustic), 7:30 p.m.

Thirsty Parrot, Colorado Springs Big Jazz Band (jazz), 6 p.m.

Twisted Knickers, Bluegrass Jam with Banjo Bill (bluegrass), 7 p.m.

Zodiac, '80s Dance Nite, hosted by DJ Monster Mike (dance), 9 p.m.

Thursday 07/19

Adam's Mountain, Eric Earley (acoustic), 6:30 p.m.

Ancient Mariner, Open Mic with Caleb and James (acoustic), 9 p.m.

Back East, Dueling Pianos (acoustic), 8 p.m.

Benny's, Open Jam/Mic with The Jerry Roskin Band, 8 p.m.

Crystola Roadhouse, Mike Nelson (blues), 6 p.m.

Holy Cow, Jay-Koh (rock/pop), 8 p.m.

Jack Quinn's, Brian Clancy (world), 7:30 p.m.

Margarita at PineCreek, Dan Dameron (acoustic), 6:30 p.m.

Meadow Muffins, Alexander Kofi Jah Kings (rock/pop), 9 p.m.

Mill Hill Saloon, Three of a Kind (rock/pop), 7 p.m.

Motif, Jim Adam and John Stilwagen (jazz), 7:15 p.m.

Pale Horse, Ladies Night, feat. DJ Fade (dance), 9 p.m. to 2 a.m.

The Pantry, Ted Newman (acoustic), 5:30 p.m.

Park East, Sarah Wood & Theo DeCenzo (acoustic), 7 p.m.

Penrose Room at The Broadmoor, Penrose Room Trio with Lila Mori (jazz), 6:30 p.m.

Rasta King, Robby Red Locks & the Reggae Time Machine (world), 7 p.m.

Rico's, John Wise and Susan Rissman (jazz), 6:30 p.m.

Ritz, DJ Ron Perry (hip-hop), 8 p.m.

Silver Tongue Devil, Open Mic (acoustic), 8 p.m.

SouthSide Johnny's, The Living Dead (rock/pop), 9 p.m.

Tavern at The Broadmoor, Tavern Orchestra with Lewis Mock (rock/pop), 8:30 p.m.

Thirsty Parrot, DJ Manyical (dance), 9 p.m.

Triple Nickel, Goldenboy, The Melismatics, Mark Mallman (rock/pop), 9 p.m.

Friday 07/20

Adam's Mountain, Eric Earley (acoustic), 9 a.m.

Back East, Mayh3m (rock/pop), 8 p.m.

Benny's, Roots & Rhythm (blues), 8 p.m.

Black Sheep, From Ashes We Rise (hardcore), 7:30 p.m., $5-$7.

Cleats, Some People's Kids (rock/pop), 9 p.m.

Dale Street Café, Johnny Angel (jazz), 6 p.m.

Drake Hill, GraceLand (rock/pop), 8 p.m.

Fujiyama, Mistura Bela (world), 7 p.m.

Jack Quinn's, Ceol Ceili (world), 7 p.m.

Kasey's, Friday Nights with DJ Panther (R&B), 9 p.m.

Kinfolks, Brian Parton (Americana), 8 p.m.

Margarita at PineCreek, Mountain Road Ceili Band (world), 6:30 p.m.

Meadow Muffins, Redline Rockets (rock/pop), 9 p.m.

Motif, Steve Langemo, John Flores, Stefan Flores (jazz), 8:15 p.m.

O'Furry's, Rawbert (rock/pop), 8 p.m.

The Pantry, Dan Dameron (acoustic), 6 p.m.

Penrose Room at The Broadmoor, Penrose Room Trio with Lila Mori (jazz), 6:30 p.m.

Red Martini, Dick Cunico (jazz), 8 p.m.

Rico's, The Storys (folk), 7:30 p.m.

Ritz, DJ Party Marty (hip-hop), 8 p.m.

The Sky Box Lounge, Jeff "Fitty" Smith (acoustic), 7 p.m.

Sonterra, John Stone (acoustic), 7 p.m.

SouthSide Johnny's, Hideout Band (rock/pop), 9:30 p.m.

Stargazers, Tony Exum, Jr. (jazz), 8 p.m.

Steaksmith, West Side Rhythm Kings Duo, Paul Figueroa and Marty Gordon (blues), 7 p.m.

Sunshine Studios, Jake Germany & the Cardboard Kids (rock/pop), 6:30 p.m., $8.

Tavern at The Broadmoor, Tavern Orchestra with Lewis Mock (rock/pop), 8:30 p.m.

Thirsty Parrot, Cirque Du DeeJay (dance), 9 p.m.

Townhouse, Jay-KOH (acoustic), 9 p.m.

Triple Nickel, Alone at 3AM, Fort Frances, Matt Hoffman (rock/pop), 9 p.m., $5.

Ute Inn, Johnny Graves and the Blue Waves (rock/pop), 8 p.m.

V Bar, DJ Gravity (dance), 9 p.m.

Zodiac, Those Space Animals, Itchy Hearts, Nobody's Home (rock/pop), 9 p.m., $5.

Saturday 07/21

Back East, Mayh3m (rock/pop), 8 p.m.

Benny's, Roots & Rhythm (blues), 8 p.m.

Black Sheep, 17 Ents., feat. Hata Proof, Big Cheez & Etc, Prophecy (hip-hop), 7:30 p.m., $5.

Dale Street Café, Johnny Angel (jazz), 6 p.m.

Drake Hill, GraceLand (rock/pop), 8 p.m.

Dutch Mill Tavern, All Ages Open Mic Night (acoustic), 8 p.m.

Front Range, Grant Sabin (blues), 8 p.m.

Fujiyama, DJ Ron Perry (jazz), 6 p.m.

Margarita at PineCreek, Doug and Rob (acoustic), 6:30 p.m.

Meadow Muffins, Bump City (blues), 9 p.m.

Motif, John Wise, Tim Zahn, Stefan Flores (jazz), 8:15 p.m.

Oakley's, D-Day Invasion (rock/pop), 9 p.m.

The Pantry, Ted Newman (acoustic), 5:30 p.m.

Penrose Room at The Broadmoor, Penrose Room Trio with Lila Mori (jazz), 6:30 p.m.

Pikes Peak Brewing Co., Joe Taylor (acoustic), 7 p.m.

Red Martini, Twist of Lime (rock/pop), 8 p.m.

Rico's, Grant Sabin (blues), 7:30 p.m.

Ritz, DJ Prominent (dance), 9:30 p.m.

Silver Tongue Devil, Delta Sonics (blues), 8 p.m.

Sonterra, John Stone (acoustic), 7 p.m.

SouthSide Johnny's, Hideout Band (rock/pop), 9:30 p.m.

Stargazers, Ray Wylie Hubbard (Americana), 8 p.m., $20-$25.

Steaksmith, The Other Band (country), 7 p.m.

Sunshine Studios, Gutfest 4, feat. Severed Savior, Crucify the Enslaved, Arkaik and others (hardcore), July 21-22, 2 p.m., $12-$15.

Swirl, Benjamin Pratt (acoustic), 7 p.m.

Tavern at The Broadmoor, Tavern Orchestra with Lewis Mock (rock/pop), 8:30 p.m.

Townhouse, Latigo (country), 9 p.m.

Triple Nickel Tavern, Thrift Store Cowboys (country), 9 p.m., $3.

V Bar, DJ Gravity (dance), 9 p.m.

Sunday 07/22

Front Range, Dan Tedesco (folk), 6:30 p.m.

Jack Quinn's, Traditional Irish Session (world), 3 p.m.

The Pantry, Ted Newman (acoustic), 5:30 p.m.

Silver Tongue Devil, Mike Maddux (acoustic), 2 p.m.

Sunshine Studios, Gutfest 4, feat. Severed Savior, Crucify the Enslaved, Arkaik and others (hardcore), July 21-22, 2 p.m., $12-$15.

Tavern at The Broadmoor, Tavern Orchestra with Lewis Mock (rock/pop), 8:30 p.m.

Monday 07/23

Crystola Roadhouse, Rosalie and Mike (rock/pop), 5 p.m.

Marika's, The South Path Ramblers (rock/pop), 6:30 p.m.

Shovelhead, Shovelhead Blues Jam (blues), 7 p.m.

Stargazers, Nitty Gritty Dirt Band, with J Miller Band (rock/pop), 7 p.m., $25-$30.

Zodiac, Open Mic hosted by Andrea Stone, 9 p.m.

Tuesday 07/24

Adam's Mountain, Wayne Hammerstadt (acoustic), 6:30 p.m.

Casa Bistecca, Gary Bennett, The Impersonator Guy (rock/pop), 6 p.m.

Rudiments, Open Mic (acoustic), 7 p.m.

Silver Tongue Devil, Carrie Nation (bluegrass), 8 p.m.

Sunshine Studios, Stand Your Ground, Carry Your Ghost, Maelstroms (rock/pop), 6:30 p.m., $8.

Thirsty's, Jam Night (acoustic), 8 p.m.

Zodiac, Goth Nite hosted by DJ Johnny Coffin (rock/pop), 9 p.m.

  • Who's playing where, and when, at area venues this week.

Comments

Subscribe to this thread:

Add a comment

Latest in Playing Around Listings

Popular Events

Most Commented On

Top Viewed Stories

All content © Copyright 2015, The Colorado Springs Independent   |   Website powered by Foundation