Favorite

Playing Around 

Venue Directory

Adam's Mountain Café, 934 Manitou Ave., #102, Manitou Springs, 685-1430

Ancient Mariner, 962 Manitou Ave., Manitou Springs, 685-5503

Benny's Restaurant & Lounge, 517 W. Colorado Ave., 634-9309

Black Forest Community Center, 12530 Black Forest Road, 528-6119

Black Sheep, 2106 E. Platte Ave., 227-7625

Broadmoor Academy of Music, 1223 Lake Plaza Drive, Suite C, 576-3979

CC's Packard Hall, 5 W. Cache la Poudre St., 389-6607

Cleats Sports Bar & Grill, 6624 Delmonico Drive, 548-8267

Crystola Roadhouse, 20918 U.S. Hwy. 24, Woodland Park, 687-7879

Cucuru Gallery Café, 2332 W. Colorado Ave., 520-9900

Dale Street Café, 115 E. Dale St., 578-9898

Dutch Mill Tavern, 503 W. Colorado Ave., 471-3370

Frankie's Bar & Grill, 945 N. Powers Blvd., 574-4881

Front Range Barbeque, 2330 W. Colorado Ave., 632-2596

Fujiyama, 22 S. Tejon St., Suite A, 630-1167

Holy Cow Pub & Grill, 5885 Stetson Hills Blvd., 465-1704

Jack Quinn Irish Alehouse & Pub, 21 S. Tejon St., 385-0766

Johnny's Navajo Hogan, 2817 N. Nevada Ave., 344-9593

Kasey's Bar & Grill, 1919 E. Boulder St., 635-8128

The Loft, 2506 W. Colorado Ave., 445-9278

Margarita at PineCreek, 7350 Pine Creek Road, 598-8667

Marika's Coffeehouse, 739 Manitou Ave., Manitou Springs, 685-4438

Meadow Muffins, 2432 W. Colorado Ave., 633-0583

Metropolis Supper Club, 1201 W. Colorado Ave., 227-9888

Bloom's Mill Hill Saloon, 1668 S. 21st St., 632-6932

Modbo, 17C E. Bijou St., 633-4240

Motif, 2432 Cucharras St., 635-5635

Oakley's Café & Bistro at Sundance Mountain Lodge, 1865 Woodmoor Drive, Monument, 481-6000

Pale Horse Bar and Lounge, 204 N. Union Blvd., 465-2005

Park East Restaurant, 720 Goodnight Ave., Pueblo, 719/565-6655

Penrose Room at The Broadmoor, 1 Lake Ave., 577-5773

Pikes Peak Brewing Co., 1756 Lake Woodmoor Drive, 208-4098

Rasta King Seafood Bar and Grill, 675 S. Circle Drive, 344-4447

Red Martini, 25 N. Tejon St., 634-3522

Retired Enlisted Association, 834 Emory Circle, 596-0927

Rico's Café and Wine Bar, 322½ N. Tejon St., 578-5549

Rudiments Café, 5863 Palmer Park Blvd., 434-5999

Shovelhead Saloon, 4130 U.S. Hwy. 85, 392-2665

Silver Tongue Devil Saloon, 10530 Ute Pass Ave., Green Mountain Falls, 684-2555

Sky Box Lounge, 2102 E. Bijou St., 634-4815

Sonterra Innovative Southwest Grill, 28B S. Tejon St., 471-9222

SouthSide Johnny's, 528 S. Tejon St., 444-8487

Stargazers Theatre and Event Center, 10 S. Parkside Drive, 476-2200

Steaksmith, 3802 Maizeland Road, 596-9300

Sunshine Studios, 3970 Clearview Frontage Road, 392-8921

Tavern at The Broadmoor, 1 Lake Ave., 577-5772

Thirsty Parrot, 32 S. Tejon St., 884-1094

Thirsty's Tavern, 2028 Sheldon Ave., 444-8515

Tony's Bar, 311 N. Tejon St., 228-6566

Townhouse Lounge, 907 Manitou Ave., Manitou Springs, 685-1085

Triple Nickel Tavern, 26 S. Wahsatch Ave., 477-9555

Twisted Knickers Pub, 2405 E. Pikes Peak Ave., 633-1400

Union Station, 2419 N. Union Blvd., 227-7168

Ute Inn, 204 W. Midland Ave., Woodland Park, 687-1465

V Bar, 19 E. Kiowa St., 471-8622

Wooglin's Deli & Café, 823 N. Tejon St., 578-9443

Zodiac, 230 Pueblo Ave., 632-5059


LIVE MUSIC: WEDNESDAY, OCTOBER 10, THROUGH TUESDAY, OCTOBER 16


Wednesday 10/10

Black Sheep, Rockie Fresh, Mark Battles, Mad Trees (hip-hop), 8 p.m., $10-$12.

Front Range, Dumptruck Butterlips (bluegrass), 7:30 p.m.

Margarita at PineCreek, Bob Tudor (jazz), 7 p.m.

Meadow Muffins, West Side Wednesdays (rock/pop), 7-11 p.m., Brian Parton (rock/pop), 9 p.m.

Park East, The Martini Shot Unplugged (acoustic), 7 p.m.

Penrose Room, Penrose Room Trio, with Lila Mori (jazz), 6:30 p.m.

Silver Tongue Devil, Jimkata (rock/pop), 8 p.m.

SouthSide Johnny's, Blues Jamm, with 99% (blues), 7 p.m.

Stargazers, Chuck Pyle's An Evening at the Star (country), 7 p.m., $10.

Thirsty Parrot, Colorado Springs Big Jazz Band (jazz), 6 p.m.

Triple Nickel, Morning Parade, Sound Studies (rock/pop), 8 p.m., $10.

Twisted Knickers, Bluegrass Jam with Banjo Bill (bluegrass), 7 p.m.

Zodiac, '80s Dance Nite, hosted by DJ Monster Mike (dance), 9 p.m.

Thursday 10/11

Adam's, Dave Tipton (acoustic), 6:30 p.m.

Ancient Mariner, Open Mic with Stolen Idol Productions (acoustic), 9 p.m.

Benny's, Open Mic with the Jerry Roskin Band, 8 p.m.

Black Sheep, Aesop Rock, with Rob Sonic, DJ Big Wiz (hip-hop), 8 p.m., $18-$20.

CC's Packard Hall, Houston Person (jazz), 7:30 p.m., $15-$25.

Crystola Roadhouse, Mike Nelson (blues), 6 p.m.

Cucuru, Blues Thursdays (blues), 6:30 p.m.

Holy Cow, Jay-Koh (rock/pop), 8 p.m.

Jack Quinn's, Brian Clancy (world), 7:30 p.m.

Meadow Muffins, Brian Parton (rock/pop), 9 p.m., Throw Back Thursdays with DeeJayBee and Tony G (dance), 9 p.m.

Mill Hill Saloon, Three of a Kind (rock/pop), 7 p.m.

Motif, Jim Adam and John Stilwagen (blues), 7:15 p.m.

Pale Horse, Ladies Night, feat. DJ Fade (dance), 9 p.m.

Park East, Sarah Wood & Theo DeCenzo (acoustic), 7 p.m.

Penrose Room, Penrose Room Trio, with Lila Mori (jazz), 6:30 p.m.

Rasta King, Robby Red Locks & the Reggae Time Machine (world), 7 p.m.

Rico's Café and Wine Bar, John Wise, Susan Rissman (jazz), 6:30 p.m.

SouthSide Johnny's, Barnyard Stompers (rock/pop), 9 p.m.

Stargazers, Kings of Space Showcase, feat. Grant Sabin, the Flumps, We Are Not a Glum Lot (rock/pop), 7 p.m., $7.

Sunshine Studios, Yusif, Nineveh Shore, Five Hour Fire (rock/pop), 6:30 p.m., $8.

Tavern at The Broadmoor, Tavern Orchestra, with Lewis Mock (rock/pop), 8:30 p.m.

Thirsty Parrot, DJ Karson with a "K" (dance), 8 p.m.

Friday 10/12

Adam's, Dave Tipton (acoustic), 9 a.m.

Ancient Mariner, Lost Junction (Americana), 9 p.m.

Benny's, D Day Invasion (blues), 8 p.m.

Black Forest Community Center, Kate McLeod (folk), 7 p.m., $4-$7.

Black Sheep, Wolf Gang, The Royal Concept, Frank + Derol (rock/pop), 8 p.m., $12-$14.

Broadmoor Academy of Music, Friday Jazz Jam Session (jazz), 7 p.m.

Cleats, Neighborhood Bully (rock/pop), 9 p.m.

Crystola Roadhouse, J. Miller Band (Americana), 9 p.m.

Front Range, Big Valley String Band (bluegrass), 7:30 p.m.

Fujiyama, Mistura Bela (world), 7 p.m.

Jack Quinn's, Delta Sonics (blues), 9:30 p.m.

Johnny's Navajo Hogan, Austin Young and No Difference (blues), 8 p.m.

Kasey's, Friday Nights with DJ Panther (R&B), 9 p.m.

Margarita at PineCreek, Acme Bluegrass Band (bluegrass), 6:30 p.m.

Meadow Muffins, Barnyard Stompers (country), 9 p.m. to 1 a.m.

Modbo, Swelter and Burn, Water Bear (indie), 8:30 p.m., $5.

Motif, Steve Draper and Stefan Flores (jazz), 8:15 p.m.

Penrose Room, Penrose Room Trio, with Lila Mori (jazz), 6:30 p.m.

Red Martini, Dick Cunico (jazz), 8 p.m.

Rico's Café and Wine Bar, The Flumps (indie), 7:30 p.m.

Silver Tongue Devil, The Originalites (rock/pop), 8 p.m.

Sky Box Lounge, Jeff "Fitty" Smith (acoustic), 7 p.m.

Sonterra, John Stone (acoustic), 7 p.m.

SouthSide Johnny's, Hit List (rock/pop), 9:30 p.m.

Stargazers, Tannahill Weavers (world), 8 p.m., $20-$25.

Steaksmith, The Storys (rock/pop), 6:30 p.m.

Sunshine Studios, Boy Hits Car, Exotic Animal Petting Zoo, Tattooed Grin (rock/pop), 6:30 p.m., $12.

Tavern at The Broadmoor, Tavern Orchestra, with Lewis Mock (rock/pop), 8:30 p.m.

Thirsty Parrot, DJ Karson with a "K" (dance), 8 p.m.

Townhouse, Arch Hooks (rock/pop), 9 p.m.

Triple Nickel, Matt Woods, Mark Wilkins (rock/pop), 9 p.m.

Ute Inn, Cari Dell Trio (rock/pop), 8 p.m.

V Bar, DJ Gravity (dance), 9 p.m.

Wooglin's, Second Friday at Wooglin's (acoustic), 7 p.m.

Saturday 10/13

Benny's, Cari Dell Trio (rock/pop), 9 p.m.

Black Sheep, Rahzel, IBE Hustles, MacAatic Crew, Bullhead*Ded (hip-hop), 8 p.m., $15-$18.

Cleats, Neighborhood Bully (rock/pop), 9 p.m.

Crystola Roadhouse, Inman Brothers (rock/pop), 8 p.m.

Cucuru, Chrystal & Curious (jazz), 7:30 p.m.

Dutch Mill Tavern, All Ages Open Mic Night (acoustic), 8 p.m.

Frankie's, Arch Hooks (R&B), 9 p.m.

Fujiyama, DJ Ron Perry (jazz), 6 p.m.

Jack Quinn's, The Raygunomics (rock/pop), 9:30 p.m.

Margarita at PineCreek, The Other Band (acoustic), 6:30 p.m.

Meadow Muffins, Vibes-A-Go-Go (dance), 9 p.m.

Motif, Marcie Hureau, Brad Bietry, Andy Burtschi, Stefan Flores (jazz), 8:15 p.m.

Oakley's, D Day Invasion (blues), 8 p.m.

Penrose Room, Penrose Room Trio, with Lila Mori (jazz), 6:30 p.m.

Pikes Peak Brewing Co., Joe Taylor (acoustic), 7 p.m.

Rico's Café and Wine Bar, Bill Snyder, Jim Adam (blues), 7:30 p.m.

Silver Tongue Devil, Lost Junction (rock/pop), 8 p.m.

Sonterra, John Stone (acoustic), 7 p.m.

SouthSide Johnny's, Hit List (rock/pop), 9:30 p.m.

Stargazers, Suga Bear & the Show Time Band (R&B), 8 p.m.

Steaksmith, Doug Zinn and Vivian Gail (jazz), 6:30 p.m.

Sunshine Studios, Abigail Geddyes, Epic Weatherman, Luka Feren (rock/pop), 6:30 p.m., $7.

Tavern at The Broadmoor, Tavern Orchestra, with Lewis Mock (rock/pop), 8:30 p.m.

Townhouse, Mike Nelson and the Dominant Minority (blues), 9 p.m.

Triple Nickel, Blighter, Silence of Versailles (hardcore), 9 p.m.

Union Station, Some People's Kids (rock/pop), 8 p.m.

V Bar, DJ Gravity (dance), 9 p.m.

Zodiac, Melting Temple, The Mostly Don't's, Animous Invidious, Good Morning Accordion Terrorist (rock/pop), 9 p.m., $5.

Sunday 10/14

Black Sheep, The Bastard Suns, Knockout, No Bueno! (rock/pop), 8 p.m., $10-$12.

Dale Street Café, John Wise (blues), 11:30 a.m.

Jack Quinn's, Traditional Irish Session (world), 3 p.m.

Metropolis, Cold Fever (jazz), 2 p.m., $5.

Retired Enlisted Association, Blues Jam with the Tracy Quinn Band (rock/pop), 3 p.m.

Stargazers, Madison Hunziker (acoustic), 4 p.m.

Tavern at The Broadmoor, Tavern Orchestra, with Lewis Mock (rock/pop), 8:30 p.m.

Tony's, Sunday Shenanigans, with NateStarr TaylorLee (dance), 9:30 p.m.

Zodiac, Soul Sessions I (R&B), 8 p.m.

Monday 10/15

Crystola Roadhouse, Rosalie and Mike (rock/pop), 5 p.m.

Marika's, The South Path Ramblers (rock/pop), 6:30 p.m.

Shovelhead, Shovelhead Blues Jam (blues), 7 p.m.

Triple Nickel, Wild Roses (Americana), 9 p.m.

Zodiac, Open Mic hosted by Andrea Stone, 7 p.m.

Tuesday 10/16

Adam's, Wayne Hammerstadt (acoustic), 6:30 p.m.

Black Sheep, Break Science & Michal Menert (dance), 8 p.m., $15.

The Loft, Heartless Bastards (rock/pop), 7 p.m., $13-$15.

Meadow Muffins, DJ Tony G (dance), 9 p.m.

Rudiments, Open Mic (acoustic), 7 p.m.

Thirsty's, Jam Night (acoustic), 8 p.m.

Townhouse, Open Mic (acoustic), 9 p.m.

Zodiac, Goth Nite hosted by DJ Johnny Coffin (rock/pop), 9 p.m.

  • Who's playing where, and when, at area venues this week.

Comments

Subscribe to this thread:

Add a comment

Latest in Playing Around Listings

Popular Events

Most Commented On

Top Viewed Stories

All content © Copyright 2014, The Colorado Springs Independent   |   Website powered by Foundation