Favorite

Playing around 

Wednesday 06/27

Dale Street Café, Cold Fever (jazz), 6 p.m.

Dragon's Lair, Open Mic Night (acoustic), 8 p.m.

Front Range, Hymn for Her (rock/pop), 8 p.m.

Jack Quinn's, DJ Brandon Lee (hip-hop), 8 p.m.

Margarita at PineCreek, Bob Tudor (jazz), 7 p.m.

Pale Horse, Open Mic Jam hosted by Rhonda Lee & the Renegades (acoustic), 8 p.m.

Pantry, Rick Stahl (acoustic), 6 p.m.

Park East Restaurant, The Martini Shot Unplugged (acoustic), 7 p.m.

Penrose Room, Penrose Room Trio, with Lila Mori (jazz), 6:30 p.m.

SouthSide Johnny's, Blues Jamm, with 99% (blues), 7 p.m.

Speedtrap, Open Mic (acoustic), 7:30 p.m.

Stargazers, Pikes Peak Blues Community's Revival Jam Fundraiser Membership Drive (blues), 7 p.m., $5.

Thirsty Parrot, Colorado Springs Big Jazz Band (jazz), 6 p.m.

Twisted Knickers, Bluegrass Jam with Banjo Bill (bluegrass), 7 p.m.

Zodiac, '80s Dance Nite, hosted by DJ Monster Mike (dance), 9 p.m.

Thursday 06/28

Adam's, Dave Tipton (acoustic), 6:30 p.m.

Ancient Mariner, Open Mic with Caleb and James (acoustic), 9 p.m.

Back East, Dueling Pianos (acoustic), 8 p.m.

Benny's, Open Jam/Mic with the Jerry Roskin Band, 8 p.m.

Cucuru, Acoustic Jam Open Mic (acoustic), 7 p.m.

Holy Cow, Jay-Koh (rock/pop), 8 p.m.

Jack Quinn's, Brian Clancy (world), 7:30 p.m.

Margarita at PineCreek, Doug & Rob (acoustic), 6:30 p.m.

Meadow Muffins, DJs @ Mz Muffins Loft (dance), 9 p.m., Foster (indie), 9 p.m.

Mill Hill Saloon, Three of a Kind (rock/pop), 7 p.m.

Pale Horse, Ladies Night, feat. DJ Fade (dance), 9 p.m.

Pantry, Ted Newman (acoustic), 5:30 p.m.

Park East Restaurant, Sarah Wood & Theo DeCenzo (acoustic), 7 p.m.

Penrose Room, Penrose Room Trio, with Lila Mori (jazz), 6:30 p.m.

Rasta King, Robby Red Locks & the Reggae Time Machine (world), 7 p.m.

Rico's, Susan Rissman, John Wise and Tim Zahn (jazz), 6:30 p.m.

Ritz, DJ Serge (dance), 9:30 p.m.

Silver Tongue Devil, Open Mic (acoustic), 8 p.m.

SouthSide Johnny's, The Living Dead (rock/pop), 8 p.m.

Tavern at The Broadmoor, Tavern Orchestra, with Lewis Mock (rock/pop), 8:30 p.m.

Thirsty Parrot, DJ Manyical (dance), 9 p.m.

Tony's, Get Awesome Thursdays, with DJ Wesley Wayne (dance), 9 p.m.

Friday 06/29

Adam's, Dave Tipton (acoustic), 9 a.m.

Ancient Mariner, Stimulus (rock/pop), 8 p.m.

Benny's, Dean Woodward (rock/pop), 8 p.m.

Black Sheep, Churchill, Sean Waldron, Get Along (rock/pop), 8 p.m., $8.

Coffee Exchange, Red-Headed Zombie Show (rock/pop), 6 p.m.

Crystola Roadhouse, Cari Dell Trio (blues), 8 p.m.

Dale Street Café, Johnny Angel (jazz), 6 p.m.

Fujiyama, Mistura Bela (world), 7 p.m.

Inn at Palmer Divide, MR (jazz), 8 p.m.

Kasey's, Friday Nights with DJ Panther (R&B), 9 p.m.

Margarita at PineCreek, Mango Fan Django (jazz), 6:30 p.m.

Meadow Muffins, Java Hamsters (rock/pop), 9 p.m., DJs @ Mz Muffins Loft (dance), 9 p.m.

Motif, Lila Mori, Sam Pannunzio, John Flores, Scott Barbier (jazz), 8:15 p.m.

Nawlins, Mike Nelson (blues), 7 p.m.

Pantry, Joe Uveges (acoustic), 6 p.m.

Penrose Room, Penrose Room Trio, with Lila Mori (jazz), 6:30 p.m.

Red Martini, Dick Cunico (jazz), 8 p.m.

Rico's, Funk Row Seats (jazz), 7:30 p.m.

Ritz, DJ Party Marty (dance), 9:30 p.m.

Silver Tongue Devil, Lipstick VooDoo (R&B), 8 p.m.

Sky Box Lounge, Jeff "Fitty" Smith (acoustic), 7 p.m.

SoDo, DJ GU and C.R.E.W. Productions (hip-hop), 8 p.m.

Sonterra, John Stone (acoustic), 7 p.m.

SouthSide Johnny's, Hideout Band (rock/pop), 8 p.m.

Stargazers, Black Rose Band (country), 8 p.m.

Steaksmith, John Standish and Mark Allen (rock/pop), 6:30 p.m.

Sunbird, Double McGuffin Quartet (jazz), 5 p.m.

Tavern at The Broadmoor, Tavern Orchestra, with Lewis Mock (rock/pop), 8:30 p.m.

Thirsty Parrot, Cirque Du DeeJay (dance), 9 p.m.

Townhouse, D Day Invasion (rock/pop), 9 p.m.

Union Station, Lauri Davis & the Infamous Dr. Z (acoustic), 5 p.m.

V Bar, DJ Gravity (dance), 9 p.m.

Will Rogers Lounge, Dusty & the Love Notes (country), 7 p.m.

Zodiac, El Toro de la Muerte, Instant Empire, the Flumps, I Sank Molly Brown (rock/pop), 9 p.m., $5.

Saturday 06/30

Benny's, The Quiet Storm (R&B), 8 p.m.

BierWerks, Ben Knighten (acoustic), 6 p.m.

Black Sheep, Tycho (dance), 8:30 p.m., $13-$15.

Buck's, Green River Vibe (rock/pop), 8 p.m.

Café Corto, Brian Parton (Americana), 8 p.m.

Cocktails at Maria's, Risky Bizness Band (rock/pop), 8 p.m.

Coffee Exchange, Kelly Spicer (rock/pop), 7 p.m.

Crystola Roadhouse, Young Austin and No Difference (blues), 8 p.m.

Dale Street Café, Johnny Angel (jazz), 6 p.m.

Dutch Mill Tavern, All Ages Open Mic Night (acoustic), 8 p.m.

Front Range, Mike Maddux Band (folk), 8 p.m.

Fujiyama, DJ Ron Perry (jazz), 6 p.m.

Johnny's Navajo Hogan, Arch Hooks (R&B), 9:30 p.m.

Meadow Muffins, Wheelhouse (rock/pop), 9 p.m., DJs @ Mz Muffins Loft (dance), 9 p.m.

Motif, Alan Joseph, Andrew Burtschi, Stefan Flores (jazz), 8:15 p.m.

Pantry, Ted Newman (acoustic), 5:30 p.m.

Penrose Room, Penrose Room Trio, with Lila Mori (jazz), 6:30 p.m.

Pikes Peak Brewing, Dustin Morris (rock/pop), 7 p.m.

Red Martini, Charlie Pendergraph (jazz), 8 p.m.

Rico's, Adam Gang Jazz Trio (jazz), 7:30 p.m.

Ritz, DJ Prominent (dance), 9:30 p.m.

Silver Tongue Devil, Big Sky Shakedown (rock/pop), 8 p.m.

SoDo, DJ GÜ (hip-hop), 8 p.m.

Sonterra, John Stone (acoustic), 7 p.m.

SouthSide Johnny's, Hideout Band (rock/pop), 8 p.m.

Steaksmith, Brad Eastin Trio (jazz), 6:30 p.m.

Sunshine Studios, Casting Call, Knockout Kid, A Bad Night for a Hero (rock/pop), 6:30 p.m.

Tavern at The Broadmoor, Tavern Orchestra, with Lewis Mock (rock/pop), 8:30 p.m.

Townhouse, 40 oz. Freedom Fighters (rock/pop), 9 p.m.

V Bar, DJ Gravity (dance), 9 p.m.

Will Rogers Lounge, The Storys (folk), 7 p.m.

Zodiac, Kali Spear, the Men of Deep Throat, A Mouthful of Thunder, Red Fox Run, Tango Red Tapestry (rock/pop), 9 p.m., $5.

Sunday 07/01

Ancient Mariner, Ben Knighten (acoustic), 6 p.m.

Black Sheep, Brotha Lynch Hung, Liquid Assassin (hip-hop), 8 p.m., $20-$25.

Front Range, Delta Sonics Duo (blues), 6:30 p.m.

Jack Quinn's, Traditional Irish Session (world), 3 p.m.

Pantry, Ted Newman (acoustic), 5:30 p.m.

Silver Tongue Devil, Robby Red Locks (acoustic), 2 p.m., Robby Red Locks & the Reggae Time Machine (world), 4:20 p.m.

Tavern at The Broadmoor, Tavern Orchestra, with Lewis Mock (rock/pop), 8:30 p.m.

Tony's, SundayFunday with NateStarr (dance), 9:30 p.m.

Triple Nickel, City Mouse (rock/pop), 8 p.m.

Underground, Black Sundays (dance), 10 p.m.

Zodiac, The Photo Atlas, Briffaut, Cloud Carrier, Rifle (rock/pop), 9 p.m., $5.

Monday 07/02

CC's Armstrong Quad, Novalima (world), 7 p.m.

Black Sheep, Dizzy Wright, Black Pegasus, Troll (hip-hop), 8 p.m., $13-$15.

Crystola Roadhouse, Rosalie and Mike (rock/pop), 5 p.m.

Marika's, The South Path Ramblers (rock/pop), 6:30 p.m.

Shovelhead Saloon, Shovelhead Blues Jam (blues), 7 p.m.

Zodiac, Open Mic hosted by Andrea Stone, 9 p.m.

Tuesday 07/03

Adam's, Wayne Hammerstadt (acoustic), 6:30 p.m.

Black Sheep, Black Cobra, Gaza, Tree of Woe (metal), 7 p.m., $10-$12.

Casa Bistecca, Gary Bennett, the Impersonator Guy (rock/pop), 6 p.m.

Silver Tongue Devil, The Storys (folk), 8 p.m.

Thirsty's Tavern, Jam Night (acoustic), 8 p.m.

Zodiac, Goth Nite hosted by DJ Johnny Coffin (rock/pop), 9 p.m.

  • Who's playing where, and when, at area venues this week.

Comments

Subscribe to this thread:

Add a comment

Latest in Playing Around

Popular Events

Most Commented On

Top Viewed Stories

All content © Copyright 2014, The Colorado Springs Independent   |   Website powered by Foundation